دلایل علی الراس شدن چیست؟

عرض سلام خدمت شما دوست عزیز.امروز توضیحات اجمالی درباره یکی از مبانی متاسفانه مهم در روند اخذ مالیات در کشور عزیزمان ایران ارایه خواهیم کرد که به دلیل عدم آگاهی کافی فعالان اقتصادی و بعضا حسابداران از تکالیف قانونی، هنوز هم علی‌رغم اظهارات مسئولین مالیاتی و صراحت مواد قانونی مبنای اخذ مالیات برای بسیاری از مودیان می باشد.

امید است با فراگیر شدن طرح جامع مالیاتی و حساسیت و توجه بیشتر فعالان اقتصادی نسبت به تکالیف و وظایف قانونی خود مالیات هر مودی بر مبنایی منصفانه و واقعی محاسبه و مطالبه گردد.

در سطور زیر بعضی از دلایل مهمی که باعث علی الرأس شدن امر مالیاتی خواهد شد درج شده.

۱- ترازنامه و حساب سود وزیان نداشته باشیم

۲- بنا به درخواست ممیز و یا کارشناس مالیاتی مدارک و یا گزارشات خواسته شده را ارائه ندهیم
۳- در صورتیکه به نظر اداره امور مالیاتی مدارک مثبته غیر قابل رسیدگی باشد.
منظور از غیر قابل رسیدگی بودن : یعنی دفاتر مورد قبول هستنند اماهزینه مورد قبول نیستنند و یا دفاتر طبق آئیننامه و یا قوانین و استانداردهای حسابداری نیست که این نظر ممیز می باشد.
در این حالت بهتر است ما طبق ماده ۲۳۷ برگ تشخیص مبتنی بر ماخذ و دلایل کافی را از ممیز بگیریم و سپس با توجه موارد مطروحه مدارک و مستندات خود را درست کرده و مجددا” به ممیز ارائه دهیم

اما اگر دفاتر مردود شوند یعنی در امد مودی قابل تعیین نمی باشد لذا در این حالت باید ثابت کنیم که درامد قابل تشخیص و محاسبه است

عدم ارائه گزارشات فصلی فروش هیچگاه باعث رد دفاتر نمی شود
به ضرایب مالیاتی هنگاه علی الراس شدن نمی توان اعتراض کرد اما به قرائن مالیاتی که باید متکی به دلایل ماده ۲۳۷ باشد مثل فاکتورهای خرید ارائه نشده و یا قراردادهای ارائه نشده است میتوان اعتراض نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و بررسی رایگان در زمینه امور مالبلتی می توانید از تجربه و تخصص گروه حسابداران شرق بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *